100_9857 (2).jpg
Autor stránek
Četník :o)

Bystřina

Občanské sdružení skautů a skautek LILIE

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Historie oddílu

Historie skautského oddílu Bystřina se začíná psát po roce 1945, kdy do Hroznětína přichází z Berounska mladý Josef Velebil (*17.7.1916, +2.2.1989), který působil v 47. oddíle Junáků v obci Žebrák.

I. skautský oddíl v Hroznětíne byl založen na sklonku léta roku 1946. Přesné datum je nejasné neb jeden záznam v první skautské kronice hovoří o založení v den svátku sv. Václava tedy 28. září, ale o kousek jinde se v kronice uvádí datum založení jako 28. říjen.

Vůdcem oddílu byl br. Josef Velebil. Jeho zástupcem se stal br. Miroslav Tax. Oddíl měl v době svého založení 24 členů.

Po roce 1948 dopadá tíže doby i na skautský oddíl v Hroznětíně. Nakonec byli skauti donuceni svoji činnost po roce 1950 ukončit.
skauti 002a.jpg
SL740333.jpg
Znovu se historie oddílu začíná psát až v roce 1968, kdy došlo v rámci uvolnění komunistického režimu i k znovuobnovení české skautské organizace Junák (oficiálně obnoven 29. března 1968) a tak mohli Junáci vyjít opět volně do ulic. Ani hroznětínští junáci opět nezůstali pozadu. U znovu zrození stál bratr Rödig, po něm přišli bratr Zachata a následně bratr Plachetka.

Skautský oddíl po svém založení patřil do střediska Stopa v Ostrově. Na konci roku 1968 byl v Hroznětíně 1 chlapecký a 1 dívčí oddíl. Chlapecké družiny byly - Lišky, Bobři, Medvědi a dívčí pak Koťata, Kopretiny a Pomněnky. Dívky vedli Jaroslav a Eva Melníkovi. Světlušky měla na starosti Ema Velebilová.

Dne 7. ledna 1969 ohlásili hroznětínští na středisko Stopa, že zakládají třetí oddíl a zvažují tak vytvoření vlastního střediska. Statut střediska byl hroznětínským přiznán v březnu téhož roku.

Klubovna se nacházela na náměstí v Hroznětíně v bývalé hasičské zbrojnici.

Oddílová činnost se rozvíjela až do roku 1970, kdy byl Junák od 1. září znovu státem a vládnoucí komunistickou stranou zakázán.
sliby 1968.jpg
Taábor Lužec.jpg
Za dob komunistické normalizace vznikl v Hroznětíně turistický oddíl v rámci odboru turistiky tělovýchovné jednoty Olympie Hroznětín, do kterého přešla část skautské základy.

Turistický oddíl vedla dlouhá léta Marcela Papajová. Roku 1975 přichází do turistického oddílu bývalý hroznětínský skaut Bohumil Hluchý, který se aktivně spolupodílí na jeho činnosti. Roku 1977 převzal Bohumil Hluchý vedení turistického oddílu. Ve funkci hlavního vedoucího setrval zhruba do roku 1984, kdy funkci předal Yvoně Umlaufové. Dál se však aktivně podílel na činnosti oddílu.
V listopadu roku 1989 lidé vyšli do ulic, na náměstích cinkaly klíče a diktatuře jedné strany tak snad bylo navždy odzvoněno. Na prahu nové svobodné éry stál najednou i turistický oddíl. Ani turisté nechtěli zůstat pozadu historických událostí. Již při výroční schůzi hodnotící rok 1989, která proběhla na začátku roku 1990, bylo navrhnuto, aby bylo znovu založeno skautské středisko Bystřina se sídlem v Hroznětíně.

Dne 29. ledna 1990 bylo v Hroznětíně utvořeno samostatné středisko junáka a jako takové se stalo součástí znovu obnovené organizace Junák – svaz skautů a skautek, která byla obnovena již v prosinci roku 1989.

Organizace Junák – junácký kmen středisko Hroznětín u K. Var (organizační číslo střediska 6), která vznikla vlastně přerodem z turistického oddílu, měla na konci března roku 1990 již 61 členů. Vedoucím střediska se stal Bohumil Hluchý.
Bystřina 001.jpg
Bystřina 0002.jpg
Na konci 90. let 20. století se objevují v okresní radě junáka neshody mezi jednotlivými středisky a okresním vedením. Na základě velmi dobré spolupráce středisek Bystřina, Pagoda a Orion vytvářejí tyto střediska v této době zastřešující středisko Lilie.

Dne 12.12.2001 se středisko Lilie oficiálně zaregistrovalo u ministerstva vnitra jako občanské sdružení skautů a skautek Lilie. Následně ke dni 31.12.2001 vystupuje středisko Lilie z organizace Junák - svaz skautů a skautek ČR a vydává se již jako občanské sdružení skautů a skautek Lilie za skautskými ideály svoji vlastní cestou. Vedením občanského sdružení je pověřen bratr Zdeněk Kunc – Dändy, jeho zástupcem byl zvolen bratr Bohumi Hluchý – Pinďa.

Kdo založil I. skautský oddíl v Hroznětíně

Bohumil Hluchý (5 | 10%)
Josef Velebil (42 | 84%)
Miroslav Tax (1 | 2%)
Jaroslav Melník (2 | 4%)

V Krušných horách žijem a dál chceme žít, chceš - li můžeš s námi být...

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one